10 Temmuz 2013

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi

 

resimbas

 

2012 yılında Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Müh. Yüksek Lisans hayatıma başlamıştım ancak Yurtdışına görevlendirilmem nedeniyle öğrenimime ara vermiştim. Bu yıl Manas Üniversitesi’ne yatay geçiş yapabilir miyim diye araştırmıştım ancak Manas Üniversitesi yatay geçiş yapacaklar için herhangi bir kontenjan ayırmıyor. Dönemin sonunda yüksek lisans için alım yapıldığında tekrardan üniversiteye başvurdum.

Sonuçlar açıklandı bugün de kaydımı yaptırmaya gittim. 2013-2014 yılında kısmet ve nasipse öğrenim hayatıma burada devam edeceğim.

 

Ramazan olması münasebetiyle dışarı çıktığımda çok sıcakladım ve biraz susadım. Yolda yürürken aniden yağmur yağmaya başladı ve ben Treyleybusa bindim. İndiğimde Cal’da daha çok yağmur vardı ve hava çok soğuktu üşüdüğümü bile söyleyebilirim. Eğer sıcak olsaydı çok zor olacaktı.

 

IMG_7154 IMG_7158

 

Manas Üniversitesi джал (Cal) reyonunda yer alıyor. Üniversiteye Treyleybus(elektrikli otobüs) veya maşrutka(dolmuş) ile gidebiliyorsunuz. Bişkek’e yaklaşık 20 dakika. Kırgız-Türk İlköğretim okulumuzda kampüsün içerisinde yer alıyor. Kampüs içerisinde yapımına devam eden binalar da var. Üniversiteye ait bir cami de inşaa halinde.

 

IMG_7157 IMG_7155

 

Manas Üniversitesi’nde eğitim dili Kırgızca ve Türkçe üniversiteye giren Kırgız öğrenciler Türkçe’yi, Türk öğrenciler de Kırgızca’yı öğrenmek zorundalar. Üniversite de her iki dili bilme zorunluluğu var. Dönem (Güz-Bahar) başlarında dil muhafiyet sınavları yapılıyor (Kırgızca ve Türkçe). Eğer sınavları geçemezseniz Kırgızca olan dersleri alamıyorsunuz ve bir yıl süreyle hazırlık görmeniz gerekiyor. Diğer üniversitelerden de öğrenci alınabiliyor (Yüksek Lisans ve Doktora) ancak Türkiye’den denklik şartı aranıyor.

 

resim1