2 Nisan 2013

Hoşgeldiniz, hoşgeldim.

Uzun bir aradan sonra hepinize merhaba, yeni bir blog ara yüzüyle sizlerle tekrar birlikteyiz. Daha önceden bilgisayar konusunda deneyimlerimi paylaştığım http://goksu.csharpturk.net bloğumdaki yazılar gibi bilgisayar hakkında yazmaya devam edeceğim. Bunun yanında işim gereği Orta Asya ve Asya ülkelerini yakından tanıma fırsatım olacak. Gezip gördükçe değişik  kültürler, farklı damak tatları ve insanlar hakkında da yazılar yazmayı düşünüyorum.

WordPress blog temamı kendim tasarladım ve ismini AlaToo olarak isimlendirdik. Neden bu ismi verdiğimize gelince AlaToo Kırgızca bir kelime manası yüksek (ulu) dağ. Tarih kitaplarından okuduğumuz Tanrı Dağları olarak isimlendirilen dağlar (The Tien Shan ). Kırgızistan’a ilk geldiğim sıralarda bir grup arkadaşla birlikte ilk gittiğimiz yer burasıydı. Tıpkı kitaplardaki gibi olağanüstü geldi bize çok temiz ve sert havası, gürül gürül akan bir buz gibi suyu, ortalıkta dolaşan yabani ve evcil atlarıyla görülmeye değer bir yer. Temama çiçekler eklerken bir yandan da isim vermeyi düşünüyordum. Ne olsun diye düşünürken sevgili Yunus ÖZEN niçin AlaToo demiyorsun dedi. Zaten bütün ilginç fikirler onun aklına gelir, benimkine gelmeden önce :)

Farklı bir ülkede bulunmanın bir diğer sıkıntısı başlarda dil oluyor. Ama iyi tarafından bakarsanız dil öğrenme ve konuşma becerileriniz gelişiyor. Atayurt Kırgızistan’da bir yandan da dil konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Hatta ilerleyen zamanlarda planlarım arasında bloğuma Kırgızca ve Rusça seçeneği de eklemek.

Şimdilik söyleceklerim bunlar bir başka blog yazımda görüşünceye kadar hoşçakalın.