4 Temmuz 2013

Bişkek’te Osmanlı Rüzgarı Esti

 

 

kapak

Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’nın Mehter Takımı dün Manas Üniversitesi’nin Spor salonunda halka açık gösteri yaptı. Mehter gösterisinin ancak sonuna yetişebildiğimiz için burada fotoğraf çekme imkanı bulamadık. Ancak bugün (03 Temmuz 2013) Bişkek Alatoo Ayantı’nda mehter takımının tekrar gösteri yapacağını öğrenince hazırlıklı gittik.

Leyla Abla ve eşi Özcan UYAR (İngilizce öğretmeni / Kırgız-Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi) Seval Hanım ve eşi Hakan EYİDOĞAN (Matematik Öğretmeni / Kırgız-Türk Anadolu Lisesi) çiftleri ve çocuklarıyla birlikte Alatoo meydanına kadar yürüdükten sonra sabırsızlıkla gösteri saatinin gelmesini bekledik. Meydandaki parkta biraz yürüdük, Kırgızistan’ın sıcak ve tozlu havasını biraz teneffüs ettikten ve biraz fıskiyelerle ıslandıktan sonra Mehteran bir otobüsle alana geldi içinden cengaverler indi ve gösteri yapacakları alana doğru yürüdüler. Yaklaşık bir saat süren bir müzik ziyafetinin ardından kulaklarımızın pasını alan Mehteran şimşek gibi geldiği yönün tersi istikametinden hızlı adımlarla yürüyüp gözden kayboldu.

 

Yanılmıyorsam Mehtaran ilk defa  Bişkek’e gelip Mehter Müziği yaptı. Bu yüzden gösteriye Kırgız kardeşlerimizin  ilgisi çok büyüktü. Ses kayıt cihazlarıyla ve telefonlarıyla Mehteranı ve Mehter Müziğini kayıt yapmaya çalışanları gördüm çevrede.

 

Daha önce Mustafa Kemal Paşa Belediye’sinin Mehter Takımını birebir izlemiş, Mehteran ve Mehter Müziği hakkında bilgi almıştık. Bu kadar uzakta insanın kendi kültüründen bir şeyler görmesi insanı duygulandırıyor doğrusu, sağolsunlar, varolsunlar ayaklarına ve ağızlarına sağlık diliyorum.

Bişkek’teki Mehteran

DSC_0841 DSC_0842
DSC_0843 DSC_0845
DSC_0844 DSC_0848
DSC_0850 DSC_0853

 

DSC00927

Mustafa Kemal Paşa Belediyesi Mehteranı

IMG_5769 IMG_5775