26 Ocak 2014

Bişkek Türk İlk ve Orta Okulunda…

Teknik-Servis1

 

Orta okullara bilişim derslerinin konmasıyla soluğu Manas Üniversitesi kampüsünde yer alan Bişkek Türk Orta Okulu’nda aldım. Burada atıl kalmış bir laboratuvarı yeniden canlandırdık. Bilgisayarların donanımları biraz eski olduğundan, bazı parçalarının arada sırada arıza çıkarmaları da kaçınılmaz oluyor.

  

Öğrenciler bilişim dersleri olduğu için çok mutlu olmuşlardı. Bilgisayar denince akılllarına bir tek oyun oynamak gelen bu nesil ellerinde çantaları ile paldır küldür laboratuvarın yolunu tutup yerlerine oturduklarında kocamam kocaman gözleriyle bana bakıp: “Hocam her hafta ders işliyoruz, bu hafta oyun oynasak olmaz mı?” dediklerinde “haydi o zaman bu hafta şu 5 arızalı bilgisayarı onaralım. Vakit kalırsa konumuza devam ederiz” dediğimde hepsinin birden gözleri parlayıp, ağızlarından  “oley be!”  naraları yükseldi.

 

Kasaların içini açtığımızda çocuklar çalışan bir bilgisayarın içini görünce çok heyecanlandılar ve duygularını şu sözlerle ifade ettiler:

 

– Aaa bu soğutucunun üzerindeki fan dönüyormuş. Nasıl dönüyor ki?

– Hocam ne kadar tozlu, biz evde hep elektrik süpürgesiyle çekiyoz kasanın içini.

– Hocam bu ne?

– Hocam tabletimi getirsem tamir yapabilir misiniz?

– Hoca her şeyi tamir edebilir oğlum. Gülümseme

– Hocam buraya parmağımı koysam ne olur?

– Hocam çarpılır mıyız?

– Aaa burada ışık yanıyormuş.

– Ben ileride bilgisayar profesörü olacam.

 

Her biri kendi kendine bir şeyler mırıldanıyor, bana her şeyi soruyorlardı. Günün sonunda o kadar  yorulmama rağmen onların heyecanı ve saflığı tüm yorgunluğumu unutturdu bana.

 

20140123_123051  20140123_12302520140123_123106

Çocuklar benim rehberliğimde kasaları sökerlerken.